Ergonomiczna kuchnia - testy

Mieszkanie lub dom zakupujemy często na lata. Kuchnia jest używana przeciętnie przez około 20 lat. Stąd dziś projektując kuchnię dobrze jest przewidzieć, jak będziemy w niej funkcjonować mając 60, 70, czy 80 lat. Perspektywiczne spojrzenie na projekt kuchni dla seniora zaprocentuje w przyszłości ułatwionym poruszaniem się w przestrzeni kuchennej. 

 

Abler wraz z firmą Blum zapraszają na swoistą "podróż się w czasie". Umożliwia to AGE EXPLORER, z którego skorzystać można m.in. podczas cyklicznych spotkań i konsultacji dla architektów.

 

W tym celu należy ubrać, zaprojektowany przez firmę Blum, specjalny kombinezon - AGE EXPLORER. Symuluje on typowe fizyczne zmiany związane z upływem czasu, jak np. ograniczenia w poruszaniu, słabnącą z wiekiem siłę mięśni, pogarszający się wzrok i słuch. Poruszanie się w kombinezonie w kuchni doskonale obrazuje, jak ważna jest właściwa ergonomia i ustawienie mebli w kontekście nie tylko tego co dziś, ale i w dalszej przyszłości.

 

 

Przygotowanie do testów w kuchni 

Kombinezon AGE EXPLORER składa się aż z 18. elementów. Każdy z nich ma za zadanie ograniczyć funkcjonowanie innej partii naszego ciała. W sumie, wszystkie utrudnienia mają odzwierciedlić jak będziemy funkcjonować w podeszłym wieku i jaki te ograniczenia będą miały wpływ na poruszanie się w kuchni i korzystanie z mebli kuchennych.

 

Pokazuje to symulacja.
Magda - nasza testerka, zakłada po kolei wszystkie elementy, aby po chwili w pełni doświadczyć ograniczeń ruchowych i sensorycznych.

 

1. 18. specjalnie zaprojektowanych do testów elementów kombinezonu Age Explorer. Poszczególne części mają za zadanie w pełni zasymulować poruszanie się w kuchni w podeszłym wieku. 

2. Magda mocuje opaski ograniczające ruch łokci i kolan.

3. Teraz czas założyć kombinezon

4. Ciężarki mocowane bezpośrednio na wysokości mięśni ramion i ud symulują słabnącą siłę mięśni.

5. Specjalne rękawiczki imitują artretyzm i będą symulować utrudnione chwytanie przedmiotów.

6. Okulary ograniczają Magdzie zdolność widzenia. Oglądane otoczenie jest niewyraźne, a rozpoznanie małych przedmiotów jest trudne.

7. Nauszniki imitują ograniczenia słuchu w ten sposób, że filtrują dźwięki o wysokiej częstotliwości.

8. Zabarwiona na żółto osłona ogranicza pole widzenia i symuluje zmętnienie i zżółknięcie/odbarwienie soczewki oka.

Testy Age Explorer czas zacząć

 

Magda, po starannych przygotowaniach, może rozpocząć testy. Nie jest jej łatwo, bowiem umieszczone w kombinezonie ciężarki utrudniają jakikolwiek ruch. Dodatkowo doznania sensoryczne ograniczone są przez rękawiczki, okulary, przyłbicę i nauszniki. Pierwszy testom został poddany podnośnik frontów szafek - AVENTOS.

System uchylnych frontów AVENTOS 


W przypadku ograniczonego pola widzenia, tak jak imituje to AGE EXPLORER, drzwi szafek, znajdujące się w obszarze ruchu użytkownika mogą prowadzić do urazów. Do tego otwarte drzwi szafek utrudniają widoczność i dostęp. W teście AGE EXPLORER znacząco lepiej w porównaniu do szafek z drzwiami wypadł system AVENTOS. Magda z łatwością może z łatwością otworzyć i unieść front.  Pozostaje on na dowolnym poziomie. Równie łatwo można go zamknąć.
 

Podnośnik Aventos Blum

SERVO-DRIVE - elektryczne wspomaganie wysuwu 

Gdy siła mięśni słabnie, otwieranie ciężkich szuflad może sprawiać wiele trudności. Natomiast elektryczne wspomaganie otwierania SERVO-DRIVE sprawia, że dla Magdy otwieranie staje się łatwe i wygodne. Starsze osoby z pewnością docenią tą funkcjonalność. Z uwagi na to, że SERVO-DRIVE może być uruchamiany nie tylko dłonią, ale również biodrem, kolanem lub stopą, szuflady są otwierane bez wysiłku i bez konieczności schylania.

SERVO-DRIVE - elektryczne wspomaganie wysuwu
Spiżarnia Space Tower - optymalny dostęp do zapasów

Spiżarnia SPACE TOWER - optymalny dostęp do zapasów

Szczególnie użytkownicy o ograniczonej swobodzie ruchu mają problem, gdy muszą się głęboko schylać lub daleko wyciągnąć ramiona, by sięgnąć leżące z tyłu zapasy w szafce z półkami. Także wysunięcie całej zawartości szafki cargo jest z powodu np. artretyzmu lub słabnącej siły mięśni uciążliwe. Dużym ułatwieniem jest szafa na zapasy z drzwiami, za którymi są szuflady wewnętrzne. Magda doświadcza z jaką łatwością może wysunąć szufladę, eliminując niezdrowe, niewygodne ruchy, jak schylanie.

Ergonomia pracy dzięki szufladom TANDEMBOX

Łatwy dostęp do zawartości, dzięki szufladom TANDEMBOX

Wyciąganie artykułów z półki w szafce dolnej może być szczególnie uciążliwe dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wymaga to głębokiego schylania, wgląd w zawartość szafki nie jest wystarczający. Często trzeba wyjąć część przedmiotów, by sięgnąć artykuły znajdujące się z tyłu. Natomiast szuflady z pełnym wysuwem, jak TANDEMBOX, oferują wgląd w całą zawartość szafki i optymalny dostęp do przechowywanych produktów.

Szuflady z pełnym wysuwem


Szuflady z pełnym wysuwem pozwalają na znacznie lepszy wgląd i bezpośredni dostęp do zawartości szuflady, niż szuflady z częściowym wysuwem. Dodatkowo, dzięki systemowi ORGA-LINE, rozwiązaniu które zapewnia porządek w szufladzie, i zaokrąglonym pojemnikom, Magda z łatwością znajduje i wyjmuje sztućce.

Szuflada Blum z pełnym wysuwem

Szuflada narożna, zamiast kosza obrotowego

Testy przy użyciu AGE EXPLORER potwierdziły: osobom o ograniczonej swobodzie ruchu trudniej jest wyciągnąć przybory kuchenne znajdujące się w koszu obrotowym. Głębokie schylanie, dalekie wyciąganie ręki, by dosięgnąć przechowywane w głębi produkty, jak również nieprzejrzyste uporządkowanie są bardzo uciążliwe. Dzięki rozwiązaniu szuflady narożnej SPACE CORNER nie jest już konieczne żadne schylanie. Przedmioty są przejrzyście uporządkowane i można je łatwo wyjąć. Takie rozwiązanie docenią w szczególności seniorzy.

Szuflada narożna zamiast kosza obrotowego
CLIP top z BLUMOTION - wyższa jakość ruchu drzwi

CLIP top z BLUMOTION - wyższa jakość ruchu drzwi


Zbyt duży rozmach i drzwi uderzają o korpus. Kilkakrotnie przytrafiło się to osobie testującej ze względu na ograniczoną motorykę. W zawiasach CLIP top z BLUMOTION, adaptacyjny system hamowania dba o delikatne i ciche zamykanie, nawet w przypadku drzwi poruszających się z większą prędkością.

Projektantki kuchni w Abler Toruń

Zapisz się na niezwykłe doświadczenie - Age Explorer


Nasze projektantki czekają na spotkanie z Tobą. Jeśli chcesz przenieść się w czasie i poczuć niezwykłe doznania za pomocą kombinezonu Age Explorer, zapraszamy do kontaktu.

 

Czekamy w szczególności na projektantów wnętrz. Doświadczenia w salonie Abler przy ul. Grudziądzkiej 177A, w Toruniu pomogą Wam lepiej zrozumieć poruszanie się dojrzałych wiekiem osób w kuchni, a rozwiązania, które złagodzą trudności, wykorzystacie zapewne w przyszłych projektach.